Po takmer dvoch dekádach od zavedenia biologickej liečby IBD je na Slovensku dostupný inhibítor integrínu α4β7, vedolizumab, s mechanizmom účinku selektívne zacieleným na črevo. Entyvio® je prvé a zatiaľ jediné biologikum cielene vyvinuté a schválené na liečbu pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou.1
Pacientom poskytuje:
- dlhodobú remisiu,2-5
- slizničné zhojenie,6-8
- dlhodobý priaznivý bezpečnostný profil bez systémovej imunosupresie.1,9
Mechanizmus účinku
Integrín α4β7 je exprimovaný na diskrétnej podskupine pamäťových pomocných T lymfocytov, ktoré prednostne migrujú do gastrointestinálneho (GI) traktu a spôsobujú zápal charakteristický pre Crohnovu chorobu (CD) a ulceróznu kolitídu (UC).
Vedolizumab je imunosupresívny biologický liek selektívny pre črevá. Je to humanizovaná monoklonálna protilátka, ktorá sa špecificky viaže na integrín α4β7. Väzbou na α4β7 na určitých lymfocytoch vedolizumab potláča adhéziu týchto buniek na slizničnú adresínovú bunkovo adhezívnu molekulu 1 (mucosal addressin cell adhesion molecule 1, MAdCAM 1). MAdCAM 1 je prevažne exprimovaná na bunkách endotelu v črevách a zohráva kritickú úlohu pri osídľovaní tkanív gastrointestinálneho traktu T lymfocytmi.
Potlačenie interakcie α4β7 s MAdCAM 1 pomocou vedolizumabu zabraňuje prestupu pamäťových pomocných T lymfocytov osídľujúcich črevá cez cievny endotel do parenchýmu.
Vedolizumab u zdravých jedincov, pacientov s CD alebo UC nezvyšuje počet neutrofilov, bazofilov, eozinofilov, pomocných B a cytotoxických T lymfocytov, celkový počet pamäťových pomocných T lymfocytov, monocytov alebo NK buniek v periférnej krvi, kde nebola pozorovaná žiadna leukocytóza.1
Terapeutické indikácie
Vedolizumab bol schválený Európskou liekovou agentúrou (EMA) v roku 2014 a je indikovaný na liečbu dospelých pacientov so stredne ťažkou až ťažkou aktívnou CD a UC, ktorí mali na konvenčnú liečbu alebo na liečbu antagonistom tumor nekrotizujúceho faktoru alfa (tumour necrosis factor alpha, TNFα) neprimeranú odpoveď, alebo u ktorých došlo k strate odpovede, alebo ktorí neznášali takúto liečbu.
Od roku 2022 je vedolizumab schválený a indikovaný na liečbu dospelých pacientov so stredne ťažkou až ťažkou formou aktívnej chronickej pouchitídy, ktorí podstúpili proktokolektómiu a análnu anastomózu ileálneho púzdra vytvoreného kvôli ulceróznej kolitíde a mali neprimeranú alebo žiadnu odpoveď na liečbu antibiotikami.je schválený aj na liečbu pouchitídy.1
Priaznivý bezpečnostný profil⁹
Vedolizumab je antagonista integrínov selektívnych pre črevá, u ktorého nebola zistená systémová imunosupresívna aktivita. Väzbou na integrín α4β7, exprimovaný na lymfocytoch osídľujúcich črevá, vedolizumab vykazuje imunosupresívny účinok na črevá.1
Bezpečnostné dáta týkajúce sa vedolizumabu boli zhrnuté v článku publikovanom v časopise Gut. Táto práca integrovala poznatky zo 6 rôznych klinických štúdií (placebom kontrolované C13002 a GEMINI I, II a III; open-label C13004 a GEMINI LTS) vykonaných v rokoch 2009 až 2013.9
Zahrnula informácie o 2 830 chorých, ktorí boli vystavení spolu 4 811 pacientorokom užívania vedolizumabu. Počas sledovaného obdobia nebola opísaná asociácia medzi aplikáciou vedolizumabu a zvýšeným rizikom infekcie. Závažné prípady klostrídiovej kolitídy, sepsy či tuberkulózy sa v súbore vyskytli iba vzácne (≤ 0,6 % pacientov).9 Pri podávaní vedolizumabu sa ako štatisticky veľmi významný nezávislý rizikový faktor pre rozvoj závažnej infekcie u chorých s UC ukázalo predchádzajúce zlyhanie anti-TNFα medikácie (HR, 1,99; 95 % CI 1,16 – 3,42; p = 0,0122) a užívanie opiátových analgetík (HR, 2,68; 95 % CI 1,57 – 4,58; p = 0,0003). U pacientov s CD to bol opäť štatisticky veľmi významne mladší vek (HR 0,97; 95 % CI 0,95 – 0,98; p < 0,0001), užívanie opiátov (HR, 2,72; 95 % CI 1,90 – 3,89; p < 0,0001) alebo kortikosteroidov (HR, 1,88; 95 % CI 1,35 – 2,63; p = 0,0002).
Takisto reakcie na infúzne podanie vedolizumabu boli relatívne vzácne, v žiadnej zo zahrnutých štúdií neboli častejšie než u 5 % chorých. Malignita bola diagnostikovaná u celkovo 18 osôb z celého súboru, teda u menej než jedného percenta.9
Vedolizumab vykazuje priaznivý bezpečnostný profil s nízkym výskytom závažných infekcií, infúznych reakcií (≤ 5 %) a malignít, a to aj v rámci dlhodobého podávania.1,9
Dávkovanie
Crohnova choroba a ulcerózna kolitída
Odporúčaný intravenózny dávkovací režim Entyvia je 300 mg podaného intravenóznou infúziou 30 minút v nultý, druhý a šiesty týždeň a potom každých osem týždňov.
Zvýšenie frekvencie dávkovania Entyvia na 300 mg každé štyri týždne môže byť prínosom u niektorých pacientov, u ktorých došlo k zníženiu odpovede.
U pacientov, ktorí reagovali na liečbu Entyviom, možno podávanie kortikosteroidov znížiť a/alebo prerušiť, v súlade so štandardnou zdravotnou starostlivosťou.
Extra dávka Entyvia v 10. týždni môže byť prínosom pre pacientov s Crohnovou chorobou, u ktorých nebola pozorovaná odpoveď. V liečbe reagujúcich pacientov sa má pokračovať každých osem týždňov, počnúc 14. týždňom. Ak sa do 14. týždňa nepozorovali žiadne dôkazy prínosu liečby, v liečbe pacientov s Crohnovou chorobou sa nemá nepokračovať.
Opakovaná liečba
Ak sa liečba preruší a je potrebné liečbu Entyviom obnoviť, je možné zvážiť dávkovanie každé štyri týždne. Obdobie prerušenia liečby v klinických skúšaniach trvalo až jeden rok. Počas opakovanej liečby vedolizumabom došlo k obnoveniu účinnosti bez zjavného zvýšenia výskytu nežiaducich reakcií alebo reakcií súvisiacich s podaním infúzie.
Odporúčaný subkutánny dávkovací režim Entyvia ako udržiavacej liečby po aspoň 2 intravenóznych infúziách je 108 mg podávaných subkutánnou injekciou raz za 2 týždne. Prvá subkutánna dávka sa má podať namiesto ďalšej plánovanej intravenóznej dávky a potom každé 2 týždne. K dispozícii nie je dostatočné množstvo údajov na stanovenie toho, či by malo zvýšenie frekvencie dávkovania prínos pre pacientov, u ktorých dôjde k zníženiu odpovede na udržiavaciu liečbu subkutánne podávaným vedolizumabom. K dispozícii nie sú žiadne údaje o prechode pacientov zo subkutánne podávaného vedolizumabu na intravenózne podávaný vedolizumab počas udržiavacej liečby. U pacientov, ktorí reagovali na liečbu vedolizumabom, možno podávanie kortikosteroidov znížiť a/alebo prerušiť, v súlade so štandardnou zdravotnou starostlivosťou.
Opakovaná liečba a vynechaná(-é) dávka(-y)
Ak sa liečba subkutánne podávaným vedolizumabom preruší alebo ak pacient vynechá naplánovanú(-é) dávku(-y) subkutánne podávaného vedolizumabu, pacienta treba poučiť, aby si podal injekciu ďalšej subkutánnej dávky čo najskôr, ako je to možné, a potom každé 2 týždne. Obdobie prerušenia liečby v klinických skúšaniach trvalo až 46 týždňov bez zjavného zvýšenia výskytu nežiaducich reakcií alebo reakcií v mieste podania injekcie počas opakovaného začatia subkutánneho podávania vedolizumabu.
Pouchitída
Odporúčaný dávkovací režim intravenózne podávaného vedolizumabu je 300 mg podaného intravenóznou infúziou v 0., 2. a 6. týždeň a potom každých 8 týždňov.
Liečba vedolizumabom sa má začať paralelne so štandardnou liečbou antibiotikami (napr. štvortýždňová liečba ciprofloxacínom). Ak sa do 14 týždňov liečby vedolizumabom nepozoruje žiadny dôkaz terapeutického prínosu, má sa zvážiť ukončenie liečby.
Opakovaná liečba
Nie sú k dispozícii žiadne údaje o opakovanej liečbe pacientov s pouchitídou.1
Podmienky úhrady lieku Entyvio® na Slovensku:
Od 1. mája 2018 je liek Entyvio® hradený u dospelých pacientov v rámci indikačného obmedzenia:10*
- v 1. línii biologickej liečby:*
- stredne ťažká až ťažká aktívna ulcerózna kolitída,
- stredne ťažká až ťažká aktívna Crohnova choroba:
- v 2. línii biologickej liečby:*
- stredne ťažká až ťažká aktívna Crohnova choroba.
*Indikačné obmedzenie pre referenčnú skupinu L04AA33 Vedolizumab parent. Platné od 1. 5. 2018: vedolizumab je indikovaný na liečbu dospelých pacientov so stredne ťažkou až ťažkou aktívnou ulceróznou kolitídou: a) ktorí napriek úplnej a primeranej liečbe kortikosteroidmi alebo imunosupresívami alebo antagonistom tumor nekrotizujúceho faktoru alfa (tumour necrosis factor alpha, TNFα) na túto liečbu neodpovedali, alebo ktorí túto liečbu netolerujú alebo je u nich táto liečba kontraindikovaná.
Vedolizumab je indikovaný na liečbu dospelých pacientov so stredne ťažkou až ťažkou aktívnou Crohnovou chorobou: a) ktorí napriek úplnej a primeranej liečbe kortikosteroidmi alebo imunosupresívami na túto liečbu neodpovedali, alebo ktorí túto liečbu netolerujú alebo je u nich táto liečba kontraindikovaná a nie su vhodní na liečbu antagonistom tumor nekrotizujúceho faktoru alfa (tumour necrosis factor alpha, TNFα), alebo je u nich táto liečba kontraindikovaná. b) alebo, u ktorých odpoveď na liečbu antagonistom tumor nekrotizujúceho faktoru alfa bola neadekvátna alebo došlo k strate odpovede alebo takúto liečbu netolerujú.1
Referencie:
- SPC Entyvio s.c. – 24. 4. 2023, Entyvio i.v. – 31.1.2022
- Loftus EV Jr et al. J Crohns Colitis 2017;11:400–411.
- Loftus EV Jr et al. ECCO 2017. P209.
- Vermeire S, et al. J Crohns Colitis. 2017;11:412-424.
- Vermeire S, et al. ECCO 2017. DOP021
- Feagan et al. N Engl J Med 2013;369:699-710.
- Noman et al. J Crohns Colitis, 2017, 1085–1089
- Dulai PS, et al. Am J Gastroenterol. 2016;111:1147-55.
- Colombel J-F et al., Gut 2017;6 6:839–851.
- Rozhodnutie o zmene charakteristik referenčnej skupiny L04AA33 Vedolizumab parent. v zozname kategorizovanych liekov zo dňa 6. 2. 2018. Ministerstvo zdravotnictva Slovenskej republiky: http://kategorizacia.mzsr.sk/Lieky/Common/DecisionDetails/5126
Dátum prípravy: 08/2023
C-APROM/SK/ENTY/0243

Dátum prípravy: 08/2023 C-APROM/SK/ENTY/0243