Edukačný webinár TAKEDA – 25. 2. 2021
Aktuálne znenie odporúčaní WFH a ich význam pre klinickú prax
Autor: MUDr. Viktória Halušková
MUDr. Peter Tamás, PhD., sa v prednáške venoval aktuálnemu zneniu odporúčaní Svetovej federácie hemofílie (WFH) a ich významu v klinickej praxi. Zdôraznil, že prednáška je zameraná len na liečbu hemofílie A u pacientov bez inhibítora.
V úvode v krátkosti predstavil vývoj liečby hemofílie. V prvej polovici 50-tych rokov 20. storočia sa využívali v liečbe hemofílie transfúzie celej krvi, v druhej polovici 50-tych rokov sa začala používať čerstvá zmrazená plazma, následne kryoprecipitát, v 70-tych rokoch sa z plazmy začali vyrábať koncentráty. Nasledoval vývoj plazmatických a rekombinantých faktorov, vrátane tých s predĺženým účinkom, v posledných rokov prebiehajú klinické štúdie s využitím tzv. nefaktorovej liečby, resp. génovej terapie.
Ako liečiť hemofíliu A podľa aktuálnych odporúčaní Svetovej federácie hemofílie?
Tretie vydanie z augusta 2020 je komplexné a voľne dostupné odporúčanie založené na dôkazoch. Zahŕňa diagnostiku, všeobecný manažment hemofílie, manažment komplikácií, vrátane liečby inhibítorov a infekcií .
Vzhľadom na rozsiahlosť publikácie MUDr. Tamás poukázal na hlavné rozdiely v odporúčaniach WFH od roku 2012.
V súčasnej dobe je u hemofilikov športovanie podľa WFH odporúčané, s dôrazom na výber bezkontaktných druhov športov a s optimalizáciou farmakokinetiky. Cieľom je „selfmanagement“, personalizovaná profylaxia s možnosťou vieť zdravý a aktívny život podobný ľuďom bez hemofílie.
V manažmente bolesti sa odporúča podobná analgézia, ako u pacientov bez hemofílie. Oproti odporúčaniam z r. 2012 sa preferuje skríning inhibítora minimálne v 6 – 12 mesačných intervaloch, resp. ak sú známky neefektívnej liečby. Rizikovým ženám sa odporúča genetické poradenstvo s vyšetrením génov F8, F9. Odporúča sa minimálne 1 x ročne vyhodnotiť muskuloskeletálne zdravie a celkový stav pacienta s hemofíliou.
V ďalšej časti sa prednášajúci podrobne venoval problematike profylaxie.
Ideálna pre hemofilika je primárna profylaxia s cieľom predchádzať rozvoju artropatie, preferuje sa začať pred tretím rokom života, resp. pred druhým krvácaním s celoživotným podávaním.
Sekundárna profylaxia zabraňuje vzniku artropatie, začína po druhom krvácaní, zvyčajne po treťom roku života. Nezanedbateľná je terciárna profylaxia, a to u dospelých pacientov s artropatiou, ktorí nedostávali profylaxiu, alebo boli liečení “on demand”, s cieľom spomaliť, resp. zvrátiť priebeh artropatie.
Odporúčanou liečbou sú koncentráty koagulačného faktora VIII. Podľa WFH sú plazmatické aj rekombinanté faktory považované za rovnocenné.
Rekombinanté faktory sú bez rizika prenosu infekcií. Na druhej strane inaktivácia vírusov je aj u plazmatických faktorov na vysokej úrovni, teoreticky však existuje možnosť prenosu doteraz neznámych vírusov, priónov a pod.
Podľa niektorých štúdií rekombinanté faktory môžu zvyšovať riziko vzniku inhibítorov u PUPs /previously untreated patients/.
U predliečených pacientov neexistuje priamy dôkaz, že riziko vzniku inhibítorov je väčšie.
V ďalšej časti MUDr. Tamás referoval dve kazuistiky dospelých pacientov s hemofíliou A, v minulosti liečených, nedostatočnou profylaxiou, s pokročilou hemofilickou artropatiou, s opakovanými spontánnymi krvácaniami, bez inhibítora, s rôznym stupňom fyzickej aktivity, so zlým žilovým prístupom. U oboch v profylaxii použil alfaoktokog, u oboch sa rozhodoval na základe farmakokinetiky, stavu kĺbov a životného štýlu.
Poukázal na úskalia dennej praxe v regióne Gemera: ako realizovať početné odbery /zlý žilový prístup, dlhé časové obdobie, ktoré treba stráviť v ambulancii, časté návštevy ambulancie, finančná náročnosť…/ .
WFH považuje za rovnocenné stanovenie farmakokinetiky, konkrétne pomocou aplikácie myPKFiT , ktorá na základe populačných dát generuje farmakokinetickú krivku pre rôzne dávky podaného faktora. Na stanovenie krivky postačujú dva odbery. Alebo naopak, môžeme týmto spôsobom stanoviť množstvo faktora, ktoré zabezpečí požadovanú maximálnu /peak/ alebo minimálnu /trough/ hladinu faktora pri voľne zadanom časovom intervale dávkovania.
Hladina faktora VIII súvisí s rizikom spontánneho krvácania. Odporúčanie WFH hovorí, že hladina faktora 1% nie je dostačujúca, nechráni pred rizikom spontánneho krvácania. Za bezpečnú je považovaná hladina faktora 3 – 5 %.
Dr. Tamásom prezentovaní pacienti v kazuistikách napriek zlepšeniu kvality života predsa vykazovali spontánne krvácania, sťažovali sa na časté podávanie a zlý žilový prístup.
Cieľ profylaxie hemofílie je zabrániť spontánnemu krvácaniu. Pri individualizácii liečby je okrem farmakokinetiky, životného štýlu, či preferovanej fyzickej aktivity v danom čase dôležitá individualizácia nastavenia liečby podľa farmakokinetickej krivky, typu plánovanej aktivity a fenotypu krvácavosti .
Ďalšia časť prednášky bola venovaná faktorom s predĺženým polčasom účinku /EHL, Extended Half-life Coagulation Products/. Momentálne existujú na trhu dva typy mechanizmu predĺženia polčasu eliminácie. Prvý mechanizmus pôsobí cez naviazanie koagulačného proteínu s Fc fragmentom ľudského imunoglobulínu G1 /IgG1/ alebo s rekombinantým ľudským albumínom, čo vedie k ochrane endocytovaných fúznych proteínov pred lyzozomálnou degradáciou a k ich recyklácii späť do obehu a tým k predĺženiu eliminačného polčasu. Druhou možnosťou je pegylácia faktora VIII naviazaním polyetylénglykolu /PEG/. To vedie k ochrane pred proteolytickou degradáciou a zníženiu clearance z obehu.
Bez ohľadu na spôsob úpravy sa biologický polčas predlžuje cca 1,5-násobne.
Odporúčanie WFH nepreferuje ani jeden z týchto typov mechanizmu predĺženia biologického polčasu. Cieľom použitia EHL je menej časté podávanie, pohodlné pre pacienta resp. rovnaká frekvencia podávania s dosiahnutím vyšších „peak and trough“ hladín podľa potrieb pacienta, životného štýlu a aktivít, krvácavého fenotypu.
V EU EMA odporúča pegylované preparáty až od 12 rokov, v USA FDA schválila ich použitie bez rozdielu veku.
S cieľom zlepšenia manažmentu spomínaných dvoch pacientov MUDr. Tamás predstavil skúsenosti s podávaním EHL, konkrétne pegylovaného rurioktokogu alfa.
U oboch pacientov bola realizovaná farmakokinetická krivka, biologický polčas bol podľa očakávania cca 1,5 násobný, faktor bol podávaný 2 x v týždni s dodržaním bezpečnej hladiny s maximálnym poklesom cca na 3% .
Pacienti boli bez klinického krvácania so zlepšenou kvalitou života, so spomalením artropatie.
Efekt liečby je nutné overiť nielen na základe klinického obrazu. Potrebné sú zobrazovacie metódy. Prístup k nim je v jednotlivých regiónoch často sťažený. Výzvou do budúcnosti je „selfmonitoring“ muksuloskeletálneho zdravia pacienta, nepretržitá komunikácia hemofilika s hematológom pomocou moderných aplikácií s cieľom diagnostiky a liečby akútneho krvácania. Dôležitá je dispenzarizácia v hemofilickom centre, aspoň raz ročne dôkladná kontrola celkového klinického stavu hemofilika multidisciplinárnym tímom /hematológ, ortopéd, fyzioterapeut, stomatológ, psychológ a podobne/ .
Na záver prednášky MUDr. Tamás spomenul možnosti využitia nonfaktorovej liečby.
Emicizumab je humanizovaná bišpecifická protilátka určená na liečbu ťažkej hemofílie A. Nahrádza pôsobenie chýbajúceho koagulačného faktora VIII potrebného na účinnú hemostázu tým, že premosťuje faktor IXa a X, a to aj za prítomnosti inhibítora FVIII. Výhodou je subkutánne podanie raz za dva týždne. Predstavuje účinnú a pohodlnú liečbu hemofílie. Stále prebiehajú štúdie pre potenciálnu trombogenicitu, v klinickom skúšaní boli hlásené prípady trombotickej mikroangiopatie, resp. tromboembólie v súvislosti s podávaním koncentrátu aktivovaného protrombínového komplexu.
Momentálne je emicizumab odporúčaný len pre pacientov s inhibítorom fatora VIII. Pre hemofilikov bez inhibítora sú stále preferované koncentráty koagulačného faktora VIII, či už plazmatické alebo rekombinanté.
MUDr. Viktória Halušková
DFN, Oddelenie detskej onkológie a hematológie, Košice
VV-MEDMAT-41414
Dátum prípravy materiálu: 17. 3. 2021
ADVATE
Skrátená informácia o lieku
ADVATE 250IU / 500IU / 1000IU/ 1500 IU/ 2000 IU/ 3000 IU prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok. Terapeutické indikácie: Liečba a profylaxia krvácania u pacientov s hemofíliou A (vrodený nedostatok faktora VIII). Liek ADVATE je indikovaný vo všetkých vekových skupinách. Kontraindikácie: Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok alebo na proteíny myši alebo škrečka. Klinicky významné varovania: Boli hlásené reakcie z precitlivenosti alergického typu vrátane anafylaxie a prejavili sa závratom, zmenou citlivosti, vyrážkou, začervenaním pokožky, opuchom tváre, urtikáriou a svrbením. Pacienti majú byť upozornení, že ak sa vyskytnú príznaky precitlivenosti, odporúča sa používanie lieku okamžite prerušiť a kontaktovať svojho lekára. Klinicky významné upozornenia pre použitie: Známou komplikáciou liečby jedincov s hemofíliou A je vznik protilátok (inhibítorov) neutralizujúcich faktor VIII. U pacientov, u ktorých sa objavia inhibítory faktora VIII, sa klinický stav môže prejavovať ako nedostatočná klinická odpoveď. V takých prípadoch sa odporúča obrátiť sa na špecializované centrum pre hemofíliu. Riziko vzniku inhibítorov koreluje s rozsahom expozície faktoru VIII, toto riziko býva najvyššie počas prvých 20 dní expozície, a tiež s inými genetickými faktormi a faktormi prostredia. V zriedkavých prípadoch môžu inhibítory vzniknúť po prvých 100 dňoch expozície. Klinicky významné nežiaduce účinky a interakcie: Klinické štúdie s ADVATE zahŕňali 418 účastníkov vystavených najmenej raz lieku ADVATE hlásiacich celkovo 93 nežiaducich liekových reakcií (ADR). ADR, ktoré sa vyskytli s najväčšou frekvenciou, boli vznik inhibítorov faktora VIII, bolesť hlavy a horúčka. Ak dôjde k vzniku inhibítorov, klinický stav sa môže prejavovať ako nedostatočná klinická odpoveď. V takých prípadoch sa odporúča obrátiť sa na špecializované centrum pre hemofíliu. Reakcie precitlivenosti alebo alergické reakcie boli pozorované zriedkavo a v niektorých prípadoch sa z nich môže vyvinúť závažná anafylaxia (vrátane šoku). Dostupné liekové formy: Injekčná liekovka s práškom a injekčná liekovka s 2 /5 ml rozpúšťadla v balení s pomôckou BAXJECT II alebo v systéme BAXJECT III. Dávkovanie a spôsob podávania: Liečba on demand (podľa potreby): výpočet požadovanej dávky faktora VIII sa zakladá na empirickom zistení, že 1 IU faktora VIII na kg telesnej hmotnosti zvýši aktivitu plazmatického faktora VIII o 2 IU/dl. Potrebná dávka sa stanoví použitím nasledovného vzorca: Požadované jednotky (IU) = telesná hmotnosť (kg) x požadovaný vzostup faktora VIII (%) x 0,5. Profylaxia: Na dlhodobú profylaxiu krvácania u pacientov s ťažkou hemofíliou A sú zvyčajné dávky 20 až 40 IU faktora VIII na kg telesnej hmotnosti v intervaloch od 2 do 3 dní. U pacientov mladších ako 6 rokov sa na profylaktickú terapiu odporúča dávkovanie 20 až 50 IU faktora VIII na kg telesnej hmotnosti 3 až 4 krát do týždňa. ADVATE sa má podávať intravenóznou cestou. Rýchlosť podávania sa má ustáliť podľa toho, ako to pacientovi najviac vyhovuje a smie dosiahnuť maximálne 10 ml/min. Dátum poslednej revízie textu: 20/07/2023. Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky http://www.ema.europa.eu/. Registračné čísla a držiteľ rozhodnutia o registrácii: EU/1/03/271/001; EU/1/03/271/002; EU/1/03/271/003; EU/1/03/271/004; EU/1/03/271/005; EU/1/03/271/006; EU/1/03/271/007; EU/1/03/271/008; EU/1/03/271/009; EU/1/03/271/010; EU/1/03/271/011; EU/1/03/271/012; EU/1/03/271/013; EU/1/03/271/014; EU/1/03/271/015; EU/1/03/271/016; EU/1/03/271/017; EU/1/03/271/018; EU/1/03/271/019; EU/1/03/271/020, Takeda Manufacturing Austria AG, Industriestrasse 67, A 1221 Viedeň, Rakúsko, medinfoEMEA@takeda.com . Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis. Liek je uhrádzaný na základe verejného zdravotného poistenia. Pred predpísaním lieku si prosím prečítajte úplné znenie súhrnu charakteristických vlastností lieku. Dátum vypracovania reklamy: 11.8.2023. Takeda Pharmaceuticals Slovakia s.r.o., Svätoplukova II., 18892/2 A, 821 08 Bratislava, Slovenská republika*, tel.: +421-2-2039 9300. Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na Štátny ústav pre kontrolu liečiv, Sekcia klinického skúšania liekov a farmakovigilancie, Kvetná ul. 11, SK-825 08 Bratislava 26, Tel: + 421 2 507 01 206, e-mail: neziaduce.ucinky@sukl.sk. Tlačivo na hlásenie nežiaduceho účinku je na webovej stránke www.sukl.sk v časti Bezpečnosť liekov/Hlásenie o nežiaducich účinkoch. Formulár na elektronické podávanie hlásení: https://portal.sukl.sk/eskadra/ a spoločnosti Takeda emailom na AE.SVK@takeda.com.
ADYNOVI
Skrátená informácia o lieku
▼ Tento liek je predmetom ďalšieho monitorovania, čo umožní rýchle získanie nových informácií o bezpečnosti. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie. Informácie o tom, ako hlásiť nežiaduce reakcie, nájdete v úplnej informácii o lieku.
ADYNOVI 250 IU/ 500 IU/ 1 000 IU/ 2 000 IU/ 3 000 IU prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok. Terapeutické indikácie: Liečba a profylaxia krvácania u pacientov s hemofíliou A (vrodený nedostatok faktora VIII) vo veku 12 rokov a starších. Kontraindikácie: Precitlivenosť na liečivo, pôvodnú molekulu oktokog alfa alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok alebo na proteíny myši alebo škrečka. Pomocná látka so známym účinkom: Každá injekčná liekovka s práškom obsahuje 0,45 mmol (10 mg) sodíka.* Klinicky významné varovania: Pri liečbe s ADYNOVI boli hlásené reakcie z precitlivenosti alergického typu vrátane anafylaxie.* Liek obsahuje stopy myších a škrečích bielkovín. Pacienti majú byť upozornení, že ak sa objavia príznaky precitlivenosti, musia používanie lieku okamžite prerušiť a obrátiť sa svojho lekára. Pacienti majú byť informovaní o prvotných prejavoch reakcií z precitlivenosti vrátane žihľavky, generalizovanej žihľavky, pocitu tiesne na hrudníku, sipotu, hypotenzie a anafylaxie. Klinicky významné upozornenia pre použitie: Známou komplikáciou liečby jedincov s hemofíliou A je vznik protilátok (inhibítorov) neutralizujúcich faktor VIII. Riziko vzniku inhibítorov koreluje s rozsahom expozície faktoru VIII, toto riziko býva najvyššie počas prvých 50 dní expozície, ale pokračuje počas celého života, hoci je menej časté.* Klinicky významné nežiaduce účinky a interakcie: Zriedkavo boli pozorované precitlivenosť alebo alergické reakcie (ktoré môžu zahŕňať angioedém, pálenie a pichanie v mieste injekcie, zimnicu, návaly horúčavy, generalizovanú urtikáriu, bolesť hlavy, žihľavku, hypotenziu, letargiu, nevoľnosť, nepokoj, tachykardiu, tlak na hrudníku, mravčenie, vracanie, sipot) a v niektorých prípadoch môžu viesť k závažnej anafylaxii (vrátane šoku). U pacientov s hemofíliou A, ktorí sú liečení pomocou faktora VIII vrátane ADYNOVI, môžu vzniknúť neutralizačné protilátky (inhibítory). Ak sa takéto inhibítory vyskytnú, stav sa prejaví ako nedostatočná klinická odpoveď. V takýchto prípadoch sa odporúča obrátiť sa na špecializované pracovisko zamerané na liečbu hemofílie. Nežiaduce reakcie, ktoré sa vyskytli s najväčšou frekvenciou, boli bolesť hlavy, hnačka, nevoľnosť a vyrážka. Dostupné liekové formy: Injekčná liekovka s práškom a injekčná liekovka s 2 /5 ml rozpúšťadla v balení s pomôckou BAXJECT II alebo v systéme BAXJECT III. Dávkovanie a spôsob podávania: Liečba podľa potreby: výpočet požadovanej dávky faktora VIII sa zakladá na empirickom zistení, že 1 IU faktora VIII na kg telesnej hmotnosti zvýši aktivitu plazmatického faktora VIII o 2 IU/dl. Požadovaná dávka sa určuje podľa nasledujúceho vzorca: Požadované jednotky (IU) = telesná hmotnosť (kg) x požadovaný vzostup faktora VIII (%) x 0,5. Profylaxia: Pri dlhodobej profylaxii je odporúčaná dávka 40 až 50 IU lieku ADYNOVI na kg telesnej hmotnosti dvakrát týždenne v 3- až 4-dňových intervaloch. Úprava dávok a intervalov podávania sa môže zvážiť na základe dosiahnutých hladín FVIII a individuálnej tendencie krvácania. Profylaktická liečba u pacientov vo veku 12 až < 18 rokov je rovnaká ako u dospelých pacientov. ADYNOVI je určený na intravenózne použitie. Rýchlosť podávania sa má zaistiť tak, aby sa zaistilo pohodlie pacienta: maximálne 10 ml/min. Dátum poslednej revízie textu: 13/07/2023. Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej liekovej agentúry http://www.ema.europa.eu/. Registračné čísla a držiteľ rozhodnutia o registrácii: • EU/1/17/1247/001; EU/1/17/1247/002; EU/1/17/1247/003; EU/1/17/1247/004; EU/1/17/1247/005; EU/1/17/1247/006; EU/1/17/1247/007; EU/1/17/1247/008; EU/1/17/1247/009; EU/1/17/1247/010; EU/1/17/1247/011; EU/1/17/1247/012; EU/1/17/1247/013; EU/1/17/1247/014; EU/1/17/1247/015; EU/1/17/1247/016 Baxalta Innovations GmbH, Industriestrasse 67, A-1221 Viedeň, Rakúsko. Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis. Liek je uhrádzaný na základe verejného zdravotného poistenia. Pred predpísaním lieku si prosím prečítajte úplné znenie súhrnu charakteristických vlastností lieku. Dátum vypracovania reklamy: 11.8.2023. Takeda Pharmaceuticals Slovakia s.r.o., Svätoplukova II., 18892/2 A, 821 08 Bratislava, Slovenská republika*, tel.: +421-2-2039 9300. Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na Štátny ústav pre kontrolu liečiv, Sekcia klinického skúšania liekov a farmakovigilancie, Kvetná ul. 11, SK-825 08 Bratislava 26, Tel: + 421 2 507 01 206, e-mail: neziaduce.ucinky@sukl.sk. Tlačivo na hlásenie nežiaduceho účinku je na webovej stránke www.sukl.sk v časti Bezpečnosť liekov/Hlásenie o nežiaducich účinkoch. Formulár na elektronické podávanie hlásení: https://portal.sukl.sk/eskadra/ a spoločnosti Takeda emailom na AE.SVK@takeda.com.
* Prosím venujte pozornosť tejto zmene.